Ana sayfa Güncel Robot Arılar Artık Suya Dalıp Çıkabiliyor

Robot Arılar Artık Suya Dalıp Çıkabiliyor

Harvard'lı araştırmacıların ilk olarak 2013 senesinde tasarladığı robot arılar, yeni tasarımları ile artık bir çok özelliğe sahip.

371
0
PAYLAŞ

Hardvar’lı araştırmacılar, yeni bir projeye imza atarak uçabilen robot arının suya dalarak yanıcı roketler ile tekrar yüzeye çıkmasını sağladılar.

İlk defa 2013 senesinde RoboBee projesi ile akıllarda yer eden Harvard’ın geliştirdiği robot arılar sadece uçuş yapabilir ve havalanabilir nitelikteydi. Aradan geçen zaman ile teknolojinin gelişmesi sonucunda Harvard’lı araştırmacılar robot arıları üst düzeye taşıdı. Robot arılar yüzeylere tutunabilme, su altında hareket edebilme gibi yeteneklerin yanı sıra suya dalıp tekrar yüzeye çıkabilme kabiliyetlerine de sahip oldular.

Suya girip çıkmak insanlar için her ne kadar kolay bir şey olsa da küçük bir böcek kadar hafif canlılar için suya girmek o kadar basit bir iş değil. Suya girmek için suyun gerilimini aşması gereken bu robot arılar sadece 175 gram ağırlığında bulunuyor. Bu veriler de suyun geriliminin robot arılardan 10 kat daha yüksel ve itiş gücünün ise 3 kat yükseklikte olduğunu haber veriyor.

Harvard’lı araştırmacılar ise bu sorunların üstesinden gelebilmek adına robot arıya yanıcı bir roket takarak çözüm ürettiler. Robot arıların gövdesi üzerinde bulunan ve odacıkları dolduran gaz, bir iç kıvılcım ile yanarak robot arılara ekstra olarak itiş gücü kuvveti sağlıyor. Robot arıların sistemlerinde en dikkat çekici şey ise yakıt olarak suyun kulanılması görünüyor.

TEK SORUN TELSİZ YANMASI

Yeniden tasarımı yapılan robot arılar artık suyun içerisine girerek biraz yüzdükten sonra tekrardan uçabiliyor. Bütün bunların dışında hala sorunları olan robot arılar geliştirilmeye devam ediyor. Telsizde en ufak bir yanma meydana gelmesi durumunda kontrol edilemeyecek olan robot arıların bu problemininde yakın zamanda çözülmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here