Ana sayfa Mobil iOS’ta Ciddi Açık Tespit Edildi

iOS’ta Ciddi Açık Tespit Edildi

Google mühendisi Krause, iOS işletim sisteminde bir açık tespit ederek, test edip açığı kanıtladı.

289
0
PAYLAŞ

Google mühendisi Apple’ın işletim sistemi olan iOS’ta oldukça büyük bir açık bulduğunu ifade etti. Bu açık neticesinde zararlı kişilerin, açıkta faydalanarak iPhone’unuzun kamerasını kullanarak fotoğrafınızı çekebileceğini belirten Google mühendisi, hem ön hem arka kameraların kullanılabileceğini belirterek kötü niyetli kişilerin canlı yayın dahi yapma ihtimalleri olduğunu ifade etti.

Şu zamana kadar güvenlik konusunda sıkıntı yaşamayan Apple, iOS’ta keşfedilen bu açık yüzünden oldukça sıkıntı yaşayacağa benziyor. Sistemleri ve bulunulan açıkların kapatma süreleriyle ilgili en güvenli işletim sistemi olduğu düşünülen iOS’un bu açığı, Apple’ı zor durumda bıraktı.

Öte yandan kamera uygulamaları ve video uygulamaları sadece açık olduğunda fotoğraf çekebilir veya video çekimi yapabilirler. Fakat telefona yüklenen uygulamaların kameralara erişim izni olmas bu durumu biraz genişletilebilir kılıyor.

AÇIK OLDUĞUNU KANITLADI

Açığı bulup belirten Google mühendisi Krause, bunu kanıtlamak istediği için benzer bir yazılım yazarak kamera erişimine izin verip deneme yaptı. Yapılan denemenin sonucunda ise iOS’ta bulunan açık kanıtlanmış oldu.

ALINACAK ÖNLEMLER

Telefonunuzda bu şekilde bir durumla karşılaşmamak için uygulama izinlerini gözden geçirmekte yarar var. Kamera izinlerinizi bütün uygulamalardan silerek ve sadece Apple tarafından güvenilmiş uygulamalara izin vererek güvenliği bir nebze olsun artırabilirsiniz. Yada bütün bunların yetmediğini düşünenlerdenseniz kameralarınıza ufak bir sticker veya bant yapıştırıp, kamerayı kullanmak istediğinizde bu sticker’ı kaldırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here