Ana sayfa Sosyal Medya Sosyal Medya Kullanıcıların Ruh Sağlığını Bozuyor

Sosyal Medya Kullanıcıların Ruh Sağlığını Bozuyor

Sosyal medya kullanıcıları üzerinde yapılan araştırma sonucunda, sosyal medyanın kullanıcıların ruh sağlığını tehtit ettiği görüşüne varıldı.

297
0
PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletlerinde 5 Bin Facebook kullanıcısı üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, kişilerin sosyal medyayı kullandıkça mutsuz bireyler haline dönüştükleri saptandı. Sosyal medyanın insan psikolojisi üzerinde önemli etkilerinin olduğu son günlerde herkes tarafından konuşulmaya başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan bir araştırma ile, sosyal medyanın, bireylerin mutsuzluğunun artması ile doğru orantılı olduğu gün yüzüne çıktı.

Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan Holly B. Shakya ve Yale Üniversitesi’nde görev yapan A. Christakis tarafından 2013,2014,2015 senelerinde yapılan araştırmaya, toplamda 5 Bin 288 sosyal medya kullanıcısı katıldı.

RUH SAĞLIĞI İLE ETKİLEŞİM DOĞRU ORANTILI

Araştırmacılar katılan deneklerin sosyal medya profillerini en ince ayrıntılarına kadar inceleyerek, aktivitelerini, arkadaş sayılarını, beğenme sayılarını ve sitede geçirdikleri süre sayılarını bazı parametreler kullanarak kontrol ettiler. Bu kontrollerin sonucunda varılan sonuçların Facebook etkileşimleri ile doğru orantılı olarak mutluluk oranlarının azaldığını ortaya koydu. Yapılan bu sonucun sadece Facebook için değil bütün sosyal medya platformu için geçerli olduğunuda araştırmaya eklediler.

2016 senesinde Facebook verilerine göre ortalama bir kullanıcının Facebook oturum süresi 50 dakika olarak hesaplandı. Harvard Business Rewiew’da ise yayınlanan raporlar bu 50 dakika içerisinde kişilerin ruh sağlıklarının %5 ila 8 arasında bozulduğunu ifade ediyor.

Araştırmacılar yapılan bu detaylı incelemenin sonucunda sosyal medya kullanıcıları için bir uyarı yayınlamayı da ihmal etmedi. Sosyal medyada geçirilen her dakika kullanıcıların ruh sağlığı yönünden oldukça kötü bir durum olarak nitelendirildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here